Jak ukraść psa? / Gae-leul hoom-chi-neun wan-byeok-han bang-beob

Wprowadzenie: jest to aktorski obraz o tym, jak dzieci budują swój świat w różowych kolorach pomimo ciężkiej sytuacji ich opiekunów. Bohaterką filmu jest 10- latka, która mieszka z młodszym bratem i mamą w vanie. Chodzi normalnie do szkoły, ma przyjaciółkę i z pozoru wszystko u niej w porządku do momentu kiedy staje przed wyzwaniem zorganizowania swoich urodzin w domu, którego nie ma. Jej mama nic o tym nie wie, dziewczynka sama postanawia rozwiązać ten problem i zebrać pieniądze.

Jak_ukrasc_psa?
Jak_ukrasc_psa?

Kategoria wiekowa: 7 +

Jak_ukrasc_psa?
Jak_ukrasc_psa?

O filmie: film jest ciekawie zbudowany pod względem formalnym. W grę młodych aktorów wstawione są animowane elementy z pamiętnika, który prowadzi główna bohaterka. Fragmenty te nawiązują swoją stylistyką do azjatyckich kreskówek, co nadaje obrazowi lokalny charakter i klimat. Cała wersja fabularna też zresztą swoją narracją przypomina dalekowschodni komiks. Mamy tutaj szybkie zwroty akcji, przerysowane w śmieszny sposób charaktery postaci, groteskowe i ckliwe zachowania, dziecinne gagi. Główną osią opowiadanej historii jest wymyślony przez dzieci sposób na zdobycie pieniędzy potrzebnych, by kupić dom. Im wydaje się to bardzo łatwe, wystarczy ukraść psa komuś bardzo bogatemu i później odebrać nagrodę za znalezienie go. Dzieci realizując swój plan spotykają przyjaznych im dorosłych, którzy żyją z dnia na dzień, ale mają wielkie serce i przyjazną duszę. Dodatkowo mali bohaterowie uczą się, co jest najważniejsze w życiu, mimo, że nie udaje im się do końca zdobyć takiego domu o jakim marzyli.

Jak_ukrasc_psa?
Jak_ukrasc_psa?

Podsumowanie: jest to bardzo fajne kino. Prawdziwe i dobrze zrobione, do tego dzieci świetnie się bawią będąc na seansie. Nie jest przesłodzone, a nauka z niego płynąca wydaje się naprawdę ważna i prawdopodobna do wprowadzenia do dziecięcego świata.

Jak_ukrasc_psa?
Jak_ukrasc_psa?

Gdzie można zobaczyć ten film: ja oglądałam go w ramach pokazów w Katowicach w kinie studyjnym współpracującym z festiwalem kinodzieci. Myślę, że można go zobaczyć na kinowych lekcjach prowadzonych w ramach edukacji nowehoryzonty.

Kontakt: http://dystrybucja.kinodzieci.pl

Metryczka:

Reżyseria: K. Sung-ho
Rok produkcji: 2014
Kraj: Korea Południowa
Czas: 109 min